Close
2014 Primary Election
(Website last updated at: 09/02/2014 10:11:55 am) Election Date: 8/26/2014
Registered Voters: 374,145
Ballots Cast: 82,035
Voter Turnout: 21.93%
Precincts Completely Reported: 173 / 173
Vote By Mail: Completely Reported
Early Voting: Completely Reported
Election Day: Completely Reported

OFFICIAL RESULTS

(Includes Provisional Ballots)

Filter Change View
View Type:
GOVERNOR AND LIEUTENANT GOVERNOR (Vote For 1)
Choice Percent Votes
Yinka Abosede Adeshina (REP)
 
1.88% 859
Elizabeth Cuevas-Neunder (REP)
 
10.93% 4,986
Rick Scott (REP)
 
87.18% 39,757
45,602
STATE SENATOR DISTRICT 16 (Vote For 1)
Choice Percent Votes
Thad Altman (REP)
 
65.03% 23,235
Monique Miller (REP)
 
34.97% 12,492
35,727
STATE REPRESENTATIVE DISTRICT 50 (Vote For 1)
Choice Percent Votes
George Collins (REP)
 
32.75% 3,180
Tom Goodson (REP)
 
67.25% 6,530
9,710
STATE REPRESENTATIVE DISTRICT 53 (Vote For 1)
Choice Percent Votes
Tim Street (REP)
 
44.93% 4,627
John Tobia (REP)
 
55.07% 5,671
10,298
BOARD OF COUNTY COMMISSIONERS DISTRICT 2 (Vote For 1)
Choice Percent Votes
Jim Barfield (REP)
 
39.66% 3,932
Michael Hartman (REP)
 
35.99% 3,568
Chuck Sheridan (REP)
 
5.81% 576
Ron Taylor (REP)
 
18.55% 1,839
9,915
BOARD OF COUNTY COMMISSIONERS DISTRICT 4 (Vote For 1)
Choice Percent Votes
David Armstrong (REP)
 
10.28% 1,260
Richard J. Charbonneau (REP)
 
9.4% 1,152
Greg Jones (REP)
 
17.2% 2,107
Bill Klein (REP)
 
16.49% 2,020
Rick Lacey (REP)
 
9.45% 1,158
Curt Smith (REP)
 
28.93% 3,545
Frank Zilaitis (REP)
 
8.24% 1,010
12,252
CANAVERAL PORT AUTHORITY (Vote For 1)
Choice Percent Votes
Wayne Justice (REP)
 
57.49% 11,150
Frank E. Sullivan (REP)
 
42.51% 8,243
19,393
GOVERNOR AND LIEUTENANT GOVERNOR (Vote For 1)
Choice Percent Votes
Charlie Crist (DEM)
 
71.7% 18,543
Nan H. Rich (DEM)
 
28.3% 7,320
25,863
ATTORNEY GENERAL (Vote For 1)
Choice Percent Votes
George Sheldon (DEM)
 
56.81% 13,151
Perry E. Thurston (DEM)
 
43.19% 9,999
23,150
CIRCUIT JUDGE, 18TH CIRCUIT, GROUP 13 (Vote For 1)
Choice Percent Votes
Samuel Bookhardt III
 
21.17% 15,867
George T. Paulk
 
48.67% 36,479
Christina Sanchez
 
30.16% 22,605
74,951
CIRCUIT JUDGE, 18TH CIRCUIT GROUP 14 (Vote For 1)
Choice Percent Votes
Brooke Deratany Goldfarb
 
35.07% 26,434
Robin Lemonidis
 
64.93% 48,935
75,369
CIRCUIT JUDGE, 18TH CIRCUIT, GROUP 19 (Vote For 1)
Choice Percent Votes
Donna M. Goerner
 
20.96% 15,097
Mitch Krause
 
36.55% 26,330
Susan Stacy
 
42.5% 30,615
72,042
CIRCUIT JUDGE, 18TH CIRCUIT, GROUP23 (Vote For 1)
Choice Percent Votes
Maurice Arcadier
 
20.88% 15,201
Nancy Maloney
 
35.33% 25,724
John Moser
 
43.79% 31,882
72,807
COUNTY JUDGE, GROUP 3 (Vote For 1)
Choice Percent Votes
Michelle Vitt Baker
 
64.06% 46,177
Minerva A. Simpson
 
35.94% 25,903
72,080
COUNTY JUDGE, GROUP 8 (Vote For 1)
Choice Percent Votes
Benjamin B. Garagozlo
 
65.05% 47,525
Oscar A. Hotusing
 
34.95% 25,538
73,063
SCHOOL BOARD MEMBER DISTRICT 1 (Vote For 1)
Choice Percent Votes
Misty Belford
 
56.31% 8,297
Paul Chinaris
 
43.69% 6,438
14,735
SCHOOL BOARD MEMBER DISTRICT 2 (Vote For 1)
Choice Percent Votes
John Craig
 
47.42% 7,622
Bob Mentillo
 
18.82% 3,026
Keith Yarbrough
 
33.76% 5,427
16,075
SCHOOL BOARD MEMBER DISTRICT 5 (Vote For 1)
Choice Percent Votes
Denise Coyle
 
22.51% 2,661
Dale D. Davis
 
11.68% 1,381
Dean Paterakis
 
17.89% 2,114
Andy Ziegler
 
47.91% 5,663
11,819